En Büyük Beş Kitlesel Yok Oluş


Kitlesel yokoluş, olağan dışı çok sayıda türün aynı anda ya da sınırlı bir zaman dilimi içinde ortadan kalktığı Dünya tarihi dönemlerine denir. En yıkıcı kitlesel yokoluş Permiyen dönemi sonunda olmuştur. Bu dönemde bütün türlerin %96′sı ölmüştür.

Dinozorların sonunu getiren Kretase-Tertiyer kitlesel yokoluşu en iyi bilineni olmasına rağmen Dünya tarihi boyunca bir dizi başka kitlesel yokoluşlar da olmuştur. Bunlardan bazıları hatta Kretase-Tertiyer dönemindeki kitlesel yokoluştan daha büyük ve yıkıcı olmuştur. Kitlesel yokoluş, olağan dışı çok sayıda türün aynı anda ya da sınırlı bir zaman dilimi içinde ortadan kalktığı Dünya tarihi dönemlerine denir.

En yıkıcı kitlesel yokoluş Permiyen dönemi sonunda olmuştur. Bu dönemde bütün türlerin %96’sı ölmüştür. En büyük beş kitlesel yokoluş içinden Kretase-Tertiyer ile birlikte Permiyen dönemi yokoluşu, bu ikisinin her biri tüm canlı türlerinin en az yarısı yok etti. Bunun yanında birçok küçük ölçekli başka kitlesel yok oluşların da meydana geldiğini gösteren, gerek tarih öncesi gerek tarihi veya modern zamanlara ait pek çok hayvan ve bitkilerin ortadan kalkması sonunda kitlesel yokoluşları gösteren fosil kayıtlar da ortaya çıkacaktır. Aşağıda Dünya’nın en büyük yok oluşları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Triassic-Jurassic mass extinctionOrdovisyen-Silüryen kitlesel yokoluşu (443 milyon yıl önce) Triassic-Jurassic mass extinctionGeç Devoniyen kitlesel yokoluşu (359 milyon yıl önce) Triassic-Jurassic mass extinctionPermiyen dönemi kitlesel yokoluşu (248 milyon yıl önce)
Triassic-Jurassic mass extinctionTriyas-Jura kitlesel yokoluşu (200 milyon yıl önce) Cretaceous-Tertiary mass extinctionKretase-Tertiyer kitlesel yokoluşu (65 milyon yıl önce)
Reklamlar

Bir Yanıt to “En Büyük Beş Kitlesel Yok Oluş”

  1. Bir jeoloji öğrencisi olarak güzel buldum da isimlerin yazılışında hatalar var düzeltilmesini arz ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: