Kozmik Etkiler – Meteor Çarpmaları


Çarpma olayları, etkileri küresel olarak hissedilen, büyük bir şok dalgası oluşturabilecek büyüklükte bir kuyruklu yıldızın ya da gök taşının gezegene çarptığında kitlesel yok oluşların nedeni olarak öne sürülür.

Geniş bir çevreye yayılan tozlar ve enkaz yağmurları iklim üzerinde yıkıcı etkiler oluşturur ve yerel ölçekten ziyade küresel ölçeklerde yok oluşlara neden olur. Kretase devri sonunda dinozorların yok oluşu, Meksika’nın Yucatan yarımadasının kapalı deniz tabanında bir krater oluşturan bir gök taşı çarpması ile ilişkilendirilir. Çarpma olayları diğer kitlesel yok oluşlardan da sorumlu tutulmaktadır, ancak neden ve sonuç arasındaki zamanlama ve ilişkiler bilimciler tarafından hala tartışılmakta olan bir konudur.

 

Bu olayın olduğu jeolojik dönemler

Ayrıntılı bilgi

Çarpma olayları, büyük bir gök taşınınasteroitkuyruklu yıldız ya da diğer gök nesnelerinin Dünya ile ya da başka bir gezegenle çarpışmasıdır. Yazılı tarih boyunca, bazıları ölümlere, yaralanmalara, maddi hasarlara veya diğer önemli bölgesel sonuçlara yol açan, yüzlerce küçük çarpma olayların (veya patlayan akan yıldızların) olduğu kayıtlarda bildirilmiştir. Okyanus veya denizde oluşan bir çarpma olayı, hem denizde hem de kıyı şeridi boyunca yıkımlara yol açan dev tsunami dalgalarına yol açabilirler.

En son büyük çarpma olayı M.Ö. 700 yılında Estonya’da olmuş ve bu çarpışma sonucu Kaali krateri oluşmuştur.

Bilim dünyasında gerçek gök taşı çarpmalarına dair bilgi sahibi olunduğundan beri gök taşı çarpmaları bilim kurgu dünyasının arka plan elementlerinden biri olmuş ve sayısız komplo teorilerinin oluşmasına neden olmuştur.

Yaklaşık 50.000 yıl önce oluşan Arizona’daki Barringer krateri

Daha fazla bilgi Wikipedia’da

Bu yazının kaynağı olan Wikipedia, kullanıcıların katılım yapabileceği bir ansiklopedidir. Eğer yukarıdaki bilgilerin olgusal olarak yanlış olduğunu düşünüyor veya hatalar buluyorsanız bu makaleyi Wikipedia’da değiştirebilirsiniz.

 

Reklamlar

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: