Mutlu Orangutanlar Daha Çok Yaşıyor


Amerikalı ve İngiliz uzmanların yaptığı bir araştırma, mutlu orangutanların daha uzun yaşadığını gösterdi.

Uzmanlar hayvanat bahçelerinde tutulan orangutanların mutluluğunu ölçmeye yarayacak bir yöntem geliştirdi. Sonuçta kimi orangutanlara kıyasla daha mutlu olduğu anlaşılanların 11 yıl daha fazla yaşadıkları belirlendi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Doktor Alex Weiss’in yürüttüğü ekip, hayvanat bahçelerindeki orangutanlarla yakından çalışmış kişilerin araştırmaya katılmalarını istedi. Weiss, bakıcılar ve görevlilerden iyi bildikleri orangutanlara ilişkin soru cevap formunu doldurmalarını talep etti; bu şekilde orangutanların kişilik ve davranışları değerlendirildi.

Dr Weiss, BBC’ye yaptığı açıklamada, değerlendirmenin insan mutluluğunun ölçüm testleri model alınarak hazırlandığını ifade etti. Soru cevap formuyla incelenen orangutanın kendisinden ne kadar memnun olduğu anlaşılmaya çalışıldı.

Ayrıca, katılımcılardan orangutanın yerinde bir hafta geçirseler, kendilerini nasıl hissedeceklerini anlatmaları istendi. Yaklaşık 200 orangutana mutluluk skoru veren uzmanlar, bunun hayvanların yaşam sürelerine ne kadar etki ettiğini ölçtü.

Yedi yıl sonra araştırma dosyası yeniden açıldığında, deneye dahil edilen orangutanlar arasında uzun yaşamla mutluluk arasında açık bir ilişki ortaya kondu. Doktor Weiss’a göre ‘mutsuz olan hayvanları yakından takip ederek yaşam sürelerini uzatmak mümkün olabilir.’

Kaynak: Mtvmsbnc

Reklamlar

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: