Çöl Dünya


Süper kıta Pangaea ekvatoru ayırıp kutuplara kadar uzandığında Dünya’nın tarih öncesi geçmişinde uçsuz bucaksız bir çöl oluştu. Pangaea’nın konumu okyanus akıntılarının şematik şeklini ve biçimini değiştirdi. Bu kıtanın devasa boyutları aynı zamanda okyanusların nemli havasının asla nüfuz edemediği geniş alanların olduğu anlamına da geliyordu.

Kıtanın kuzey doğusunda, kıyı bölgelerde ve kutuplarda çok miktarda su vardı, ancak diğer bölgelerde çöller hüküm sürüyordu. Geç Permiyen ve Triyas’ın parlak kırmızı kayaları büyük ölçüde bu çölsel dönemden kalmadır. Bunlar genellikle, yoğun yağmurlardan sonra, çöl ikliminde buharlaşan göllerin geride bıraktığı alçı ve diğer tuz parçaları içerirler. Bu yağmurlar ise daha ziyade muson tipi tufanlardı.

Bu olayın görüldüğü jeolojik zamanlar

Ayrıntılı bilgi

Pangaea veya Pangea, (Yunanca; πᾶν pan “bütün veya tam” ve Γαῖα Gaia “Dünya”)  ikiye bölünüp günümüzdeki şeklini almadan önce, yaklaşık 250 milyon yıl önce Paleozoyik ve Mesozoyik dönemlerinde varlığı sürdürmüş olan bir süper kıtaydı. Pangea sonradan ikiye bölünmüş, bu bölünmeden sonra güneyde kalan kısmına Gondvana, kuzeyde kalan kısmına Laurasia adı verilmiştir. Gondvana sonradan AntarktikaGüney AmerikaAvustralya ve Afrika Kıtaları olarak ayrılmıştır. Laurasia ise Kuzey AmerikaAvrupa ve Asya Kıtaları olarak ayrılmıştır.

Pangaea kıtası ismini, 1926 yılında, Alfred Wegener‘in Kıtasal Sürüklenme teorisinin tartışıldığı bir sempozyumda almıştır. Wegener, ilk kez 1915 yılında Almanca olarak yayınladığı “Kıtalar ve Okyanusların Kökeni” (Alm: Die Entstehung der Kontinente und Ozeane)  adlı kitabında, parçalanıp bugünkü yerlerine sürüklenmeden önce,  bütün kıtaların bir zamanlar adına “İlk Kıta” (Alm: Urkontinent) dediği tek bir süper kıtayı oluşturduğunu öne sürmüştür.

O dönemde Pangaea kıtasının etrafını çevreleyen, muazzam büyük ve tek “Süper Okyanus” olan sulara da buna uygun olarak “Panthalassa” ismi konuldu.

Daha fazla bilgi Wikipedia’da

Bu yazının kaynağı olan Wikipedia kullanıcıların katılım yapabileceği bir ansiklopedir. Eğer yukarıdaki bilgilerin olgusal olarak yanlış olduğunu düşünüyor veya hatalar buluyorsanız bu makaleyi Wikipedia’da değiştirebilirsiniz.

Reklamlar

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: